Tokajská vinohradnícka oblasť

 

Vína Matthias Winery pochádzajú priamo zo srdca maďarskej vinohradníckej oblasti Tokaj. Víno z tejto oblasti je vo všeobecnosti známe hlavne svojou dlhou históriou a putňovým výberom, ktorý je nezameniteľný práve vďaka svojej charakteristickej sladkastej ovocnej až medovej chuti a aromatike. Paleta tokajských vín je však oveľa širšia, zväčša líšiaca sa rôznymi metódami výroby a dĺžkou zrenia v sudoch. Zastúpenie tokajských odrôd je pritom nasledovné – Furmint, Lipovina, Muškát Žltý, Kabar a Zeta. Pri pestovaní týchto druhov hrozna a následenej výrobe vín sa dodržiavajú prísne štandardy, čo robí z tokajského vína spoločníka najvyšších kvalít.

Pôvod tejto oblasti a unikátnosť tokajského vína siaha až do ďalekej minulosti, kde vďaka sopečným erupciám (siahajúcim až do doby 16 miliónov rokov) vznikla štruktúra pohorí bohatá na andezit, ryolit a tufu. Práve tieto minerály pôsobia na viniče pestované v tokajskej oblasti, ako aj na dozrievanie vína v tufových pivniciach a majú mimoriadne priaznivé účinky na jeho chuť a celkovú kvalitu. Musíme však zobrať do úvahy aj iné vplývajúce faktory ako je dlhá a suchá jeseň, ktorá je výsledkom prívalu teplého vzduchu z maďarskej pusty, či rieku Bodrog, ktorá pohoria Tokaja obteká a dodáva regiónu potrebnú vlahu.

Keď všetky tieto geologické, ako aj podnebné vplyvy sčítame dokopy, majú za následok tvorenie tzv. cibéb, ktoré sú pre tokajské víno špecifikom. Cibéby sú scvrknuté bobule hrozna, ktoré sa v priaznivých ročníkoch tvoria v strapcoch tokajských odrôd napadnutých ušľachtilou formou plesne Botrytis cinerea persoon. Práve tento proces potom zaručuje vyššiu prírodnú cukornatosť hrozien, ktorá je vo svete vinohradníctva tak výnimočná.

Nemôžeme však zabudnúť na samotné zrenie vína v sudoch a vo flašiach, ktoré prebieha vo výnimočných tokajských tufových pivniciach. V’daka tejto hornine sa samotnému ekosystému a flóre pozostávajúcej z jemnej pivničnej plesne nesmierne darí čo má za následok priam dokonalú reguláciu vlhkosti a aj vplyv na samotnú charakteristiku vín zrejúcich v sudoch.

Aj vďaka tejto až priam alchymickej príprave, ktorá sa zachovala až dodnes sa zabezpečí tak vysoká kvalita tohoto zlatistého moku. Aj to bolo dôvodom prečo tokajské víno bolo v minulosti podávané na nejednom kráľovskej dvore kde si vyslúžilo hrdý prívlastok

Vinum Regum – Rex Vinorum,

či Víno kráľov – Kráľ vín.


Tokajské odrody viniča

furmint

Furmint je hlavná tokajská odroda, aj keď jej pôvod nie je známy. Niektoré zdroje uvádzajú, že pochádza z južného Talianska (provincia Formia), odkiaľ ju k nám v 13. stročí priviezli talianski osadníci, ktorí prišli na pozvanie uhorského kráľa Bela IV. Iné prezentujú pôvod v srbsko-chorvátskej provincii Sriem, ktorá je súčasťou Vojvodiny, a tiež v Rumunsku v oblasti Tirnava. Prvá zmienka pestovania Furmintu v Tokaji pochádza z roku 1623. Výborne sa jej darí v hlbokých pôdach bohatých na mineráli, špeciálne na kamenistých pôdach vulkanického pôvodu a na sprašových hlinách. Neznáša však suché piesky, aluviálne štrky a piesky. Má hrubšie žilnaté listy s tromi lalokmi a menšími naznačenými výrezmi, redšie cylindrické strapce s krídelkom alebo bez krídelka. Bobule majú tenké voskovité šupky svetlej zelenkavej farby s hnedými bodkami. Ich dužina obsahuje vyšší podiel muštu. Furmint nie je odolný proti mrazu ani proti vláknitým hubám. V suchších polohách s častými rannými hmlami však poskytuje možnosti botrytických zberov. Staré výsadby Furmintu, vysádzané pred 60 až 80 rokmi, produkujú malé a husté strapce. Z pôvodných klonov sú pestovateľsky a technologicky vzácne Futmint biely, Furmint kučeravý a Furmint zlatý. Ich vína sú koncentrované, s bohatou vôňou a plnou mineralnou chuťou.

Synonymá: Mosler, Zapfner, Šipon, Moslavac

lipovina

Lipovina je stará maďarská odroda viniča, ktorá pravdepodobne vznikla prirodzenou cestou ako náhodný semenáč a po Furminte má druhé najväčšie zastúpenie.  Preferuje výhrevné vulkanické pôdy, ale aj hliny v zmesi so zvetranou sprašou. Spoznáme ju podľa veľmi dlhých valcovitých strapcov (častá je dĺžka viac ako 40 cm) s občasným krídelkom. Farba šupiek je zelenožltá, v plnom vyfarbení s hnedými pehami. Na povrchu je viditeľný voskovitý povlak. Dužina pri lisovaní uvoľní dostatok muštu neutrálnej ovocnej, v plnej zrelosti príjemnej sladkej chuti. Bobule Lipoviny podobne ako Furmintu sú náchylné na tvorbu cibéb. List je stredne veľký, zúbkovaný, nepatrne vykrojená čepeľ pripomína tvar listu lipy. Podľa neho odroda dostala aj svoj tradičný názov.

Synonymá: Lindenblätrige, Hárslevelü

muskat_zlty

Muškát žltý je jedna z najstarších pôvodných odrôd vo vinohradníckej oblasti Tokaj, kde v súčasnosti zaberá plochu 65 ha. Podľa viacerých zdrojov Muškát žltý poznali a pestovali pôvodní obyvatelia tokajského regiónu v období, keď Rímska ríša dosahovala vrchol rozmachu v Európe. Vo všeobecnosti na pôdu menej náročná odroda poskytuje aj v kamenistých suchších pôdach kvalitné aromatické vína. List je troj- až päťlaločnatý s hladkou stredne veľkou čepeľou a hlbšími štrbinovými výrezmi. Odrode sa darí aj na chudobnejších pieskovcových hlinách, najmä tam, kde má dostatok slnečného svitu. Vyšší koeficient rodivosti ovplyvňuje spôsob vedenia a redukcie úrod. Vysokej kvalite vína vyhovujú zaťaženia do 6000 kilogramov hrozna na hektár, vtedy dosahuje priemernú cukornatosť muštu nad 30 kg/hl. Neznáša mrazové polohy, preto sa pestuje vo výšších svahovitých honoch s dobrou vzdušnosťou. Strapce sú stredne veľké, majú cylindricko-kónický tvar a vysokú hustotu nasadených bobúľ. Dozrievať zacínajú koncom septembra. Hrozno napadnuté ušľachtilou vláknitou hubou Borytis cinerea má okrem vyššieho extraktu kyselín a cukrov pomerne koncentrované primárne arómy v dužine, pripomínajúce muškátové až korenisté tóny s medom, okrajovo s náznakom exotického ovocia.

Synonymá: Muškát Lunel, Muscat Blanc, Yellow Muscat

Zdroj:  Hronský V.: Sprevodca vínami Slovenska. Bratislava: Slovart 2014